Archive for styczeń, 2014
Czy polityka ma wpływ na funkcjonowanie społeczeństw
Wszelakie decyzje podejmowane są na podstawie powszechnych wyborów. Na stanowiskach państwowych znajdują się wyłącznie osoby wybrane przez naród. Nie ma władzy totalitarnej. Przedstawicieli można w razie takiej potrzeby pozbawić ich uprawnień. Podsumowując należy, więc powiedzieć, że zmiany, które zaszły w Polsce w czasie ostatnich lat były ogromne, rozruszały w dużym stopniu naszą gospodarkę. Ludzie ze względu na korzystniejsze wypłaty oraz wyższe wykształcenie cą coraz bogatsi. Polska to państwo o zróżnicowanej niestety często niezbyt miłej dla samego narodu historii. Do wieku dwudziestego polska była polem bitwy dla krajów azjatyckich i zachodnich. Dopiero po wprowadzaniu prawdziwej, niekomunistycznej demokracji wiele się zmieniło. Władzę zyskali w tym czasie jedynie nasi rodacy, którzy wiedzieli jak postępować w swoim własnym kraju. Było to ponad dwadzieścia pięć temu. Rozwój Polski przyjął wtedy ogromne tempo. Stała się dużo bardziej otwarta na ludzi, powstały firmy, linie transportowe oraz wiele, wiele innych. Czy współcześnie polityka również ma wpływ na życie ludzi? Demokracja to jak by nie było władza społeczeństwa a nie jednostki.
Państwa najlepiej dbające o swoich mieszkańców
Kraje znajdujące się w Europie Zachodniej oraz w Ameryce cechują się niezwykle dobrze rozwiniętą polityką socjalną. Ze względu na brak okupacji i wieloletnich wojen kraje te świetnie udoskonaliły swoje ustroje. W jakich sprawach obserwuje się więc pozytywny wpływ polityki społecznej? Jedna z najbardziej znaczących kwestii to pomoc obywatelom, którzy sami w życiu sobie nie radzą, dobre kraje nie pozostawiają ich samym sobie. Fundusze umożliwiają tam wypłacanie dobrych zasiłków, a powołane do tego celu instytucje aktywizują zawodowo poszczególne grupy osób. Państwa wysoko rozwinięte troszczą się również o bezpieczeństwo rodzin po to aby decydowały się na większa liczbę dzieci. Młode małżeństwa otrzymują zasiłki i pomoc w finansowaniu nabycia mieszkania, co jest ogromnym ułatwieniem startu. W kwestii zatrudnienia musimy wspomnieć też o o wiele wyższych niż głodowe wynagrodzeniach minimalnych. Czasami, mimo wszystko polityka społeczna nie prezentuje się tak wspaniale. Władza musi zwyczajnie zdać sobie sprawę z tego, że jej celem powinno być realizowanie oczekiwań społecznych a nie dostosowywanie ludzi do własnych potrzeb. Stale widać jednak zamiany tej sytuacji, jest o zjawisko bardzo pozytywne.
Czy nasze zdanie już nie ma znaczenia
Powinno być tak, że państwami demokratycznymi rządzą nie przedstawiciele władzy, a cały naród. Ustrój ten zaczyna funkcjonować bardzo dobrze w każdym państwie dopiero po wielu latach, na początku może być ciężko. Demokratycznie wybrane władze szybko zapominają, że są oni przedstawicielami ludu, z którym w każdej mniej albo bardziej spornej sprawie powinni się konsultować. Najlepszym rozwiązaniem są konsultacje społeczne, w których to obywatele sami wypowiadają się czy omawiany pomysł im się podoba czy nie, zadecydować musi oczywiście większość. Warto przypomnieć też o tym, że w krajach młodej demokracji sami ludzie nie pamiętają o swoim obowiązku związanym z krajem. Do czasu kiedy ogólna świadomość obywatelska się nie zmieni i przestaniemy dbać jedynie o siebie, a o całe państwo nie możemy oczekiwać na to aby było dobrze. Jakich spraw w większości przypadków dotyczą konsultacje społeczne? Obywatele powinni decydować głównie o budżecie oraz sprawach dotyczących etyki. Chodzi tutaj między innymi o takie kwestie jak invitro lub kara śmierci. O tym czy muszą być w państwie prowadzone czy nie musi według własnego sumienia rozsądzić cały naród.
Migracje społeczne na przestrzeni wieków
Nie ma tak naprawdę społeczeństwa, które nie zmieniało by z różnych powodów miejsca swojego zamieszkania . Ludzie szukali jedzenia, schronienia przed zwierzętami i zarazami. Kwestie te dotyczyły nie tylko zamierzchłych czasów. Dziś choć w odmiennej formie ludzie przemieszczają się nadal. Bardzo popularne, identycznie jak przed wiekami są wyjazdy nawet do oddalonych o setki kilometrów państw w celu poszukiwania zatrudnienia i lepszego statusu życia. Niektóre osoby zmieniają miejsce zamieszkania też przez wojny czy niezwykle niesprzyjające zwyczajnemu funkcjonowaniu warunki pogodowe. Ludzkości doskwierają przede wszystkim skrajnie duże i skrajnie niskie temperatury. Przemieszczenia społeczne powodowane są również brakiem miejsca. Obecnie zaobserwować można migrację ludzi mieszkających w mieście na wieś. Jest tam o wiele więcej mieszkań, domów i ogólnej przestrzeni niż w bardzo rozbudowanej metropolii. Tak naprawdę nie da się wpłynąć na migracje. Są normalnym elementem rozwoju każdego społeczeństwa. Często dochodzi do sytuacji, kiedy rdzenni mieszkańcy emigrują natomiast ludzie z innych państw przybywają na ich miejsca. Równowaga zostaje bezwzględnie zachowana.